Jak transmisja internetowa pomogła w rozwiązaniu zagadki błędnej drabinki losowania Pucharu Polski

Nasza wczorajsza transmisja internetowa z losowania drużyn 1/16 Pucharu Polski, którą realizowaliśmy dla Polskiego Związku Piłki Nożnej ma szanse przejść do historii, dzięki zamieszaniu i pomyłce, która wkradła się w trakcie losowania zespołów.

Losowanie drużyn do drabinki 1/16 Pucharu Polski składało się z dwóch koszyków, w pierwszym z których znajdowały się zespoły, a w drugim liczby odpowiadające poszczególnym pozycjom w drabince 1/16. Losowanie prowadził Mateusz Borek, a towarzyszyli mu byli zawodnicy Lecha Poznań i Legii Warszawa – Jarosław Araszkiewicz oraz Dariusz Dziekanowski. W pewnym momencie były gwiazdor Lecha Poznań wylosował karteczkę i odczytał ją jako numer „9”, co spowodowało, że zespoły Rodło Kwidzyn/Olimpia Grudziądz zostały przypisane pod tym właśnie numerem w drabince. Błędu nie zauważył ani Mateusz Borek, ani stojący tuż obok Araszkiewicza Dariusz Wdowczyk. Wszystko przebiegało sprawnie do czasu aż Araszkiewicz wylosował kolejny numer, jak się okazało prawdziwe „9” i choć początkowo odczytał go jako „6”, to tym razem błąd zauważył Dariusz Wdowczyk, przez co stało się jasne, że poprzednio wylosowana „9” była w istocie „6”.

W tym momencie możemy założyć, że funkcja DVR, czyli możliwość zatrzymywania i cofania transmisji w czasie rzeczywistym, która jest dostępna przy transmisjach na YouTube, miała swój moment chwały. Transmisję online oglądało prawie 4000 widzów, którzy chcieli sprawdzić, jaki faktycznie numer wylosował za pierwszym razem Dariusz Araszkiewicz.

Kolejny błąd pojawił się przy losowaniu numeru 21, który przez błąd ekipy obsługującej multimedia i drabinkę został przypisany pod pozycję „16”. I ta pomyłka pozostała niezauważona do czasu wylosowania właściwego numeru „16”.

Realizacja transmisji i obecność na miejscu naszego wozu transmisyjnego pozwoliła na podstawie nagrań video ustalić, że faktycznie przy wyciąganiu karteczki z rzekomym numerem „9”, Jarosław Araszkiewicz odczytał ją odwrotnie, na co wskazują odwrócone logotypy Pucharu Polski. Powtórki video pozwoliły także ustalić, jak wylosowany następnie numer „21” zostaje przypisany pod numer „16”.

Wyjaśnienia całego zamieszania podjęła się ekipa Łączy nas piłka, która wkrótce po losowaniu przygotowała film, w którym opierając się na nagraniu z transmisji wyjaśnia, jak doszło do pomyłki.

Poniżej cały zapis realizowanej przez nas transmisji internetowej. Na miejscu pracowały 4 kamery Transmisje LIVE.pl i wóz realizacyjny HD.