Kolejna realizacja dla PZPN i pierwszy w Polsce profesjonalny streaming na Facebooku!

Polski Związek Piłki Nożnej jest pierwszym naszym klientem, który wkrótce po prezentacji LIVE API przez Facebooka, zdecydował się na realizację transmisji na tym największym serwisie społecznościowym na świecie. Przypomnijmy, że 12 kwietnia Facebook zaprezentował narzędzia LIVE API przeznaczone do realizacji profesjonalnych transmisji na żywo przez Facebooka, a 18 kwietnia zaprezentowaliśmy nową markę – FBLive.pl. Pierwszą transmisję zrealizowaliśmy przedwczoraj – 2 maja – z finałów turnieju „Z podwórka na stadion o Puchar Tymbarku”, który rozgrywany był na PGE Narodowym przed finałem Pucharu Polski. Zasięg transmisji i odzew użytkowników przekroczył nawet nasze optymistyczne założenia.

Transmisja wystartowała równo o godzinie 10:00 i była nadawana – jak zwykle w przypadku transmisji dla PZPN – na kanale „Łączy nas piłka” na YouTube. Równolegle realizowaliśmy także streaming na Facebooku, z wykorzystaniem zaprezentowanych w kwietniu przez serwis rozwiązań LIVE API. Przy zasięgu profilu “Łączy nas piłka” na Facebooku, który lubi ponad 550 000 osób, transmisja w ciągu dwóch pierwszych minut nadawania miała już prawie 2000 widzów, a w szczytowym momencie ponad 5000. W sumie finały dziewcząt i chłopców U-12 zobaczyło na Facebooku 76 000 unikalnych widzów. Oprócz tego ponad 25 000 reakcji na posty z transmisjami – polubienia, komentarze i udostępnienia. Dokładne statystyki prezentujemy poniżej.Transmisja on-line nadawana była z wykorzystaniem software-owego encodera H264, uruchomionego na stacji roboczej pracującej w http://www.transmisjelive.pl/oferta/woz-transmisyjny/„>wozie transmisyjnym transmisjelive, z maksymalnymi parametrami zalecanymi przez Facebooka – rozdzielczością 1280×720 px i bitrate-em 2500 kbps, z dźwiękiem stereo. Sygnał audiovideo dostarczała firma Ekstraklasa Live Park, która była producentem także transmisji z finału Pucharu Polski.

Transmisje na Facebooku, to rozwiązanie dedykowane firmom, markom czy osobom publicznym. Narzędzia LIVE API wprowadzają możliwość realizacji profesjonalnych produkcji nadawanych na żywotransmisji z kilku kamer, z oprawą graficzną, która może być dodatkowo zintegrowana z systemem facebookowych komentarzy, z możliwością podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku. Transmisje na żywo są zawsze wyżej w aktualnościach na Facebooku niż zwykłe wideo, przez co ich zasięg jest znacznie większy. Mamy nadzieję, że to „przetarcie” jakim niewątpliwie jest pierwsza w Polsce profesjonalna transmisja przez Facebooka, zwłaszcza o tak dużym zasięgu, którą zrealizowaliśmy dla PZPN, sprawi że w najbliższym czasie pojawi się w Polsce prawdziwy boom na tego typu produkcje, a firmy – wzorem np. amerykańskiej stacji CNN – będą tworzyć nowe formaty dedykowane tylko transmisjom na żywo na Facebooku.