5 Wskazówek na udany streaming transmisji sportowej na żywo

Popularność sportu jest ogromna i potrafi przyciągnąć rzesze widzów. Streaming live umożliwia osobom spoza trybun obejrzenie transmisji na żywo. Piłka nożna, hokej czy siatkówka – każda z dyscyplin ma swoich zwolenników. Ludzie oglądając wydarzenia sportowe, przeżywają często wielkie emocje. W dobie internetu na popularności zyskały transmisje online. Wyraźny jest wzrost oglądalności ważnych sportowych wydarzeń przez internet. W naszym artykule zapoznasz się ze wskazówkami, dzięki którym streaming transmisji sportowej będzie na wysokim poziomie.

Jak osiągnąć maksymalną jakość

Streaming live zawodów sportowych różni się od nagrywania innych wydarzeń. Przede wszystkim, trzeba wziąć pod uwagę, że sportowcy są w ciągłym ruchu – należy więc poszukać odpowiedniego sprzętu oraz zadbać o wysoką jakość obrazu. Sporo imprez sportowych ma miejsce w otwartej przestrzeni, wiele więc zależy od pogody. Z tego powodu, trzeba również pomyśleć o dobrym zabezpieczeniu sprzętu przed czynnikami atmosferycznymi.

Wybór odpowiedniego sprzętu

Transmisje live wydarzeń sportowych wymagają dobrego sprzętu oraz profesjonalnych operatorów kamer. Wybierając kamerę, należy zwrócić uwagę na to, by była skuteczna w słabym świetle. Sportowe imprezy często mają miejsce wieczorem, więc oświetlenie może być niewielkie. Kamera powinna być wyposażona w stosunkowo duży czujnik. Dobrze również, by posiadała szeroki T-stop albo przysłonę. 

Wybór rozdzielczości

Polecamy kamerę rejestrującą co najmniej 1920 x 1080 (lub 1080p) w pełnej rozdzielczości HD. Jeżeli zależy Ci na jeszcze lepszej jakości, warto zainwestować w rozdzielczość 4K. W przypadku braku możliwości zakupu 4K, możesz zdecydować się na sprzęt 1080p, który jest bardzo trwały i gwarantuje wysoką jakość.

Zoom

Zoom jest niezwykle istotny, gdy nagrywa się transmisje internetowe imprez sportowych. Szerokie ujęcia nie są zbyt ciekawe, a przybliżenie jest zależne od rodzaju sportu. Przykładowo, podczas meczu piłki nożnej pole jest ogromne i konieczne jest duże powiększenie. Z kolei w boksie, ring jest nieduży i zoom nie jest tak ważny. Pamiętaj również, by wybierać aparat z zoomem optycznym, ponieważ zoom cyfrowy sprawia, że jakość obrazu jest niższa. 

AutoFocus

Nagrywając streaming live zawodów sportowych musimy pamiętać o ostrości obrazu. Widzowie chcą widzieć szczegóły gry, dlatego też w kamerach sportowych bardzo ważna jest funkcja autofokusa. Dobrze jest poszukać kamery z szybkim oraz dokładnym autofokusem.

Liczba kamer

Jeżeli dysponujesz odpowiednim budżetem, warto zainwestować w nagrywanie transmisji przez wiele kamer. Wówczas, jeden aparat może nagrywać ujęcia szerokie, inny średnie, a kolejny wąskie. Jednak wtedy poza kamerami i ekipą filmową, będziesz potrzebować oprogramowania do przełączania na żywo, sprzętu oraz operatora, co wiąże się ze sporymi kosztami.

Promowanie swojej transmisji w sieci

Po zaplanowaniu technicznej strony transmisji, przyszedł czas na wypromowanie jej w sieci. Dobrze zacząć reklamować swoje wydarzenie z dużym wyprzedzeniem – najlepiej już kilka miesięcy wcześniej. Wykorzystaj biuletyny, publikacje drukowane, strony internetowe oraz media społecznościowe. Możesz wysłać komunikat prasowy do zainteresowanych mediów oraz pomyśleć o zaproszeniu znaczących w Twojej dziedzinie osób.

Integracja z portalami społecznościowymi

Realizując transmisje na żywo dobrze zintegrować je z platformami mediów społecznościowych. Możesz zamieścić swój streaming na portalu społecznościowym, bądź nagrywać na żywo bezpośrednio przez platformę społecznościową. Transmisje na Facebooku czy Twitterze ułatwiają zdobycie stałych słuchaczy, również dzięki możliwości komentowania występów na żywo.

Udany streaming live wydarzeń sportowych

Nagrywając transmisje sportowe na żywo, należy zadbać o odpowiednią jakość sprzętu, ustawienia oraz promocję imprezy. Warto w takich przypadkach, skorzystać z usług doświadczonej firmy, jaką jest transmisjelive. Wówczas, masz gwarancję profesjonalnego nagrania w świetnej jakości. Sport gromadzi przed ekranami rzesze widzów, dlatego warto zadbać o najlepszy poziom streamingu tego typu imprez.