Jak zrobić stream na youtube?

Streaming staje się coraz bardzo popularny, a YouTube jest jednym z ważniejszych kanałów streamingowych. Jak zrobić stream na YouTube? W artykule postaramy się przybliżyć najważniejsze kwestie, dzięki którym będziecie mogli stworzyć udane nagranie.

Dlaczego warto wybrać streamowanie na YouTube?

Aby nagrać film na YouTube nie musimy ponosić żadnych kosztów z tym związanych. Publikacja filmu odbywa się za darmo, a koszt produkcji zamyka się jedynie do zakupu telefonu, który i tak pewnie już posiadamy. Nieco inaczej ma się sprawa z prowadzeniem transmisji live.

Nagrywając streaming na YouTube, wysyłamy do sieci jeden sygnał. Następnie serwery muszą ten sygnał zduplikować i przesłać do każdego odbiorcy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z ponoszonych za to kosztów. YouTube stworzył model, w którym realizacja transmisji na żywo jest całkowicie darmowa, dlatego też tak wielu użytkowników korzysta z tej opcji.

Konfiguracja konta

Jeśli chcemy zrobić stream na YouTube zaczynamy od założenia konta, w przypadku, gdy jeszcze go nie posiadamy. Kanał musi być zweryfikowany i powinniśmy włączyć opcję ”Transmisja na żywo”. Czasem konieczne jest podanie numeru telefonu, na który przychodzi SMS z kodem weryfikacyjnym.

Streamując na YouTube należy zwrócić uwagę, by konto nie miało ograniczeń, dotyczących publikacji materiałów, które mogą być uznane za nieodpowiednie. Przykładowo, podczas nagrywania meczu speaker w przerwie włącza przebój muzyczny – w takiej sytuacji transmisja może zostać przerwana z powodu łamania praw autorskich. To rygorystyczne procedury, na które powinniśmy być szczególnie uważni.

W trakcie transmisji nie wolno również emitować materiałów reklamowych. Karą, jaką można ponieść, poza zablokowaniem transmisji, to blokada ich realizowania na kolejne 90 dni.

Zakładamy stream na YouTube

Jeżeli zastosowaliśmy się do powyższych wskazówek, możemy zacząć rozpocząć nasz live na YouTube. Panel transmisji istnieje pod adresem: https://www.youtube.com/live_dashboard. Automatycznie uruchamia się opcja “Rozpocznij transmisję (BETA)”. Lepszym rozwiązaniem jest jednak wybór zakładki “Wydarzenia”, ponieważ można dokonać ustawień koniecznych parametrów oraz zaplanować wiele transmisji. Dodajemy więc wydarzenie i wypełniamy formularz, a następnie przechodzimy do zakładki “Ustawienia zaawansowane”. Po jej uzupełnieniu, transmisja dodaje się listy wydarzeń. Wówczas wchodzimy w “Opcje transmisji”, dodajemy miniaturkę i pobieramy link do transmisji. Bardzo ważne jest wybranie opcji kodowania. Do wyboru jest szereg jakości, należy jednak pamiętać, by dopasować jakość do możliwości łącza. 

Jeżeli posiadamy profesjonalny sprzęt oraz doświadczenie, to nasza realizacja transmisji YouTube znacznie zyskuje na jakości. Warto, w szczególności na początku, skorzystać z usług firm, takich jak transmisjelive, które zajmują się tym zawodowo.

Profesjonalny streaming na YouTube

Wartościowy streaming na kanale YouTube wymaga umiejętności technicznych oraz takich, które pozwolą przyciągnąć uwagę potencjalnego odbiorcy. Szczególnie początki mogą okazać się trudne. Możemy oczywiście zacząć streamować samodzielnie, natomiast profesjonalne firmy są w stanie znacznie ułatwić nam to zadanie. Dobrze, jest rozważyć współpracę ze specjalistami, ponieważ są oni w posiadaniu odpowiedniego sprzętu, takiego jak mobilny zestaw transmisyjny oraz mają doświadczenie w realizacji tego typu przedsięwzięć.