5 rad dla początkującego streamera

Z pewnością nie raz chciałeś/aś przeprowadzić własne transmisje online, ale nie wiedziałeś/aś, od czego zacząć. Jeśli zastanawiało Cię, jak zostać streamerem, to przedstawiamy Ci 5 najważniejszych wskazówek, które pomogą Ci na samym początku.

Co to jest streaming?

Zanim zaczniesz, ważne, byś wiedział/a, czego się podejmujesz. Co to jest streaming? To udostępnianie treści wideo, które dzieją się w danym momencie lub zostały wcześniej nagrane. Może to być np. transmisja meczu piłkarskiego, turnieju gamingowego lub nauka obsługi programu komputerowego. Nasze rady sprawią, że Twoje transmisje będą ciekawe dla widzów, a prowadzenie ich będzie Ci sprawiać przyjemność. Dowiedz się więc, jak streamować, by ludzie Cię oglądali.

Bądź sobą

Rada, która nie przyda się jedynie podczas streamowania, ale także w życiu codziennym. Po prostu bądź sobą! Nic nie trafia do ludzi bardziej niż naturalność. Podczas streamów chcą usłyszeć Ciebie, a nie perfekcyjnego streamera z idealnym życiem. Wiadomo, że na samym początku musisz przekonać ludzi do siebie, ale pamiętaj, że zrobisz to tylko szczerością. Udawanie kogoś innego nie pomoże Ci w tym, a może mieć wręcz przeciwny skutek. Szczególnie wtedy, gdy widzowie odkryją, że nie jesteś osobą, za którą się podajesz. Mów to, co uważasz za słuszne oraz wyrażaj swoje zdanie, a widzowie z pewnością to docenią.

Bądź systematyczny

Systematyczność to klucz do sukcesu. Jak myślisz, dlaczego telewizyjne seriale są tak popularne? Nowe odcinki pojawiają się systematycznie, dzięki czemu każdy może zaplanować sobie czas w tygodniu, by je obejrzeć. Widzowie docenią, jeśli Twoje streamy będą pojawiać się regularnie, bo wygospodarują na nie swój czas. Z pewnością o Tobie nie zapomną, ponieważ oglądanie Twoich streamów stanie się ich nawykiem. Zaletą systematyczności jest również zredukowanie ilości pytań o godziny transmisji. Jeśli widzowie będą wiedzieć, że nagrywasz regularnie, to nie będą ciągle Cię pytać, kiedy kolejny stream. Prawdą jest też, że dzięki systematyczności zyskasz więcej obserwujących. Jeśli chcesz, by widzowie Cię oglądali, to nagrywaj częściej niż raz na miesiąc.

Zainwestuj w dobry mikrofon

Jak chcesz zacząć streamować, to warto mieć odpowiedni sprzęt. Kluczowym urządzeniem jest tu dobry mikrofon. Nie chcesz przecież, żeby podczas Twoich streamów widzowie słyszeli szum lub trzaski, prawda? Dlatego postaw na dobry jakościowo sprzęt, który sprawi, że streaming na Facebooku będzie przyjemny dla słuchaczy. Ważne by mieć mikrofon, dzięki któremu dźwięk będzie czysty i zrozumiały. Przy wyborze możesz poprosić o pomoc doświadczonych streamerów lub pracownika sklepu komputerowego, który z pewnością również zna się na rzeczy. Warto też zadbać o dobrą jakość obrazu. Ustaw odpowiednio swoją kamerkę i postaraj się, byś na streamie był widoczny. Widzowie chcą widzieć kto do nich mówi, więc nie chowaj się za ekranem.

Odpuść sobie atencyjne chwyty

Popularność w internecie jest ważna, ale warto zdobyć ją w normalny sposób. Wielu osobom wydaje się, że jeśli na streamie będą upijać się do nieprzytomności, wypowiadać fraszki z przekleństwami lub obrażać innych, to zyskają przychylność widzów, a co za tym idzie popularność. Ale to nieprawda. Ludzie nie lubią oglądać, ani słuchać czegoś takiego. Zachowując się w taki sposób, wielu widzów zrazi się do Ciebie. Będzie Ci także groziło zablokowanie kanału z powodu nieodpowiednich i wulgarnych treści. Dlatego odpuść sobie atencyjne chwyty i zyskaj nowych obserwujących, dzięki ciekawym i wciągającym transmisjom.

Reklamuj się

Jeśli chcesz, by Twój kanał był popularny, to warto zastanowić się nad reklamą. Dobra reklama nie musi kosztować fortunę i powinna zawierać konkretne informacje, które chcesz przekazać swoim widzom. Jeśli masz kanał na YouTube, to warto na początek rozsławić się wśród znajomych na Instagramie oraz na grupach streamingowych. To dobry sposób na zyskanie pierwszych widzów. Możesz zachęcić ich, by udostępnili informacje o Twoich streamach swoim znajomym, dzięki czemu więcej osób dowie się o Twojej działalności. Jeśli podczas youtube streaming pokazujesz, jak grasz w gry, to warto wziąć udział w turniejach gamingowych, dzięki czemu inni gracze zwrócą na Ciebie uwagę. Realizacja transmisji na żywo z takiego turnieju z pewnością zainteresuje widzów, a Ty przy okazji będziesz się dobrze bawić.

Podsumowanie

Nasze wskazówki pomogą Ci, jeśli chcesz zostać profesjonalnym streamerem. Przede wszystkim pamiętaj, by być sobą i zachowywać się naturalnie. Utrzymuj kontakt z widzami za pomocą czatu lub grupy, np. na Facebooku. Umożliwi Ci to tworzenie treści dostosowanych do preferencji odbiorców. Na pewno docenią, jeśli zapytasz, co chcieliby zobaczyć na kolejnej transmisji.

Kluczem do zyskania większej publiczności jest regularne streamowanie. Widzowie będą wiedzieli, kiedy prowadzisz transmisje na żywo i będą mogli wziąć to pod uwagę przy planowaniu dnia. Jeśli chcesz być dobrze słyszalny i widoczny, to zainwestuj też w profesjonalny sprzęt. Dobrej jakości dźwięk i obraz wpłyną pozytywnie na Twojego streama. Jednak pamiętaj, że nie sprzęt jest najważniejszy, tylko to, co chcesz przekazać swoim odbiorcom.