fbpx
Transmisja na żywo z koncertu Red Bull SoundClash
Warszawa, 2-23.10.2021 r.

Konkurs Chopinowski po raz pierwszy w 4K UHD!

XVIII Konkurs Chopinowski, to projekt z którego jesteśmy szczególnie dumni! Przez trzy tygodnie melomani na całym świecie mogli oglądać na żywo zmagania najlepszych pianistów w jakości 4K UHD, którzy koncertowali w Filharmonii Narodowej w Warszawie. To przy tej okazji wyprodukowaliśmy naszą pierwszą transmisję na żywo w całości zrealizowaną w jakości 4K UHD, w standardzie 12G-SDI. W dniach 22 i 23 października wyprodukowaliśmy także transmisje z Koncertu Laureatów XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Do zrealizowania transmisji Koncertu Laureatów Konkursu Chopinowskiego wykorzystaliśmy 7 kamer Blackmagic Design URSA Broadcast z obiektywami UHD 4K FUJINON i Canon, m.in. 12×4.3, 20x, 45x, 90x. Kamery pracowały w systemie Camera & Studio Fiber Converter, w formacie 2160p50, w standardzie 12G-SDI. Sygnały z kamer oraz PGM były rejestrowane. Za realizację wizji odpowiadał mikser Blackmagic Design ATEM Constellation, za oprawę graficzną CasparCG użyty do generowania podpisów i vMix, który wykorzystaliśmy jako playout. Dodatkowo w trakcie Konkursu Chopinowskiego transmitowaliśmy także studio Chopin Talk, które zrealizowaliśmy w standardzie 4K UHD na 3 kamery, w tym małe, ramię kamerowe, aby zapewnić sobie nieco ruchu w kadrze. Przy okazji studio użyliśmy też vMix, jako system powtórkowy 12G-SDI, służący do odwijania i analizy występów pianistów. Zespół produkcyjny liczył ponad 20 osób, w tym 7. operatorów, realizatora wizji, scorereadera czy 2. inżynierów. Niezastąpionym elementem podczas tak dużej produkcji była również łączność, którą zrealizowaliśmy na urządzeniach firmy RTS. Za emisję sygnału na YouTube odpowiadały stacje robocze z kartami 12G-SDI i OBS, działające w układzie pełnej redundancji, zarówno zasilania, jak i na dwóch specjalnie zamówionych łączach internetowych. Maszyny kodowały obraz w jakości 25 mbps.

Nasza firma specjalizuje się w produkcji koncertów muzyki klasycznej. Wśród naszych klientów jest m.in. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, NOSPR czy największy na świecie kanał muzyki poważnej Medici.tv, dla którego nasz wóz transmisyjny #tlhd1 realizował koncerty w krajach Europy. W każdej naszej produkcji używamy autorskiego systemu „shotlisty”, opracowanego przez naszego realizatora wizji, który wspólnie ze scorereaderem rozpisuje przed koncertem ujęcia kamer w odniesieniu do partytury utworów. Operatorzy na zwrotnej otrzymują precyzyjny plan filmowania, z numerem kamery, opisem kadru i czasem trwania ujęcia. Proces przygotowań trwa zawsze kilka dni przed koncertem, ale dzięki temu każde ujęcie jest dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.

Zapis transmisji na żywo

Zobacz zapis transmisji na żywo, zrealizowanej w Filharmonii Narodowej w Warszawie, w dniu 23.10.2021 r.

Galeria zdjęć

Zróbmy razem jeszcze lepszą realizację Twojego wydarzenia!

Zadzwoń lub napisz, aby otrzymać szybką wycenę Twojego projektu. Nasz specjalista czeka na kontakt w godzinach 9-17.

Najlepsza oferta produkcji telewizyjnej, realizacji transmisji i streamingu